CHORWACJA

Chorwacja (Republika Chorwacka) jest to kraj położony w Europie Południowej nad Morzem Adriatyckim. Leży na Półwyspie Bałkańskim. Językiem urzędowym jest język chorwacki. Walutę stanowi kuna. Najwyższym szczytem kraju jest Vrh Dinare o wysokości 1 830 m n.p.m. Wybrzeża Chorwacji znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, natomiast wnętrze kraju obejmuje klimat umiarkowany ciepły.



STOLICA CHORWACJI 

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb. Jest to również największe miasto w całym kraju. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia. Miasto leży na północnym brzegu Sawy, u podnóża Medvednicy. Stanowi samodzielny okręg administracyjny. Jest również stolicą otaczającej go żupanii zagrzebskiej. Współcześnie Zagrzeb stanowi administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe centrum Chorwacji. Ze względu na swoje położenie i kulturę zalicza się do miast Europy Środkowe.



FLAGA CHORWACJI 


Idąc za przykładem innych narodów słowiańskich, Chorwaci wprowadzili w 1848 roku flagę o trzech poziomych pasach – czerwonym, białym, niebieskim. Kiedy Chorwacja proklamowała niepodległość w 1941 roku, herb państwowy umieszczono w centrum flagi. Korona wieńcząca tarczę obecnego herbu uformowana jest z tarcz pięciu historycznych herbów części składowych republiki (od lewej wizualnej: najstarszy herb Królestwa Chorwacji, Republiki Dubrownika, Dalmacji, Istrii i Sławonii). Flaga ostatecznie została przyjęta 22 grudnia1990 roku.














HERB CHORWACJI 



Herb w kształcie tarczy z szachownicą, zawiera 13 czerwonych i 12 białych pól, z których pierwsze pole jest koloru czerwonego. Nad tarczą z szachownicą znajduje się pięć mniejszych tarcz przedstawiających historyczne herby chorwackie – od prawej.





















WALUTA CHORWACJI 


Narodową walutą Chorwacji jest Kuna. Przykładowe banknoty i monety: 





GEOGRAFIA CHORWACJI 


Chorwacja – kraj o zróżnicowanej powierzchni leżący w Europie Południowo-Wschodniej. Część południowa jest górzysta (Góry Dynarskie), a północ nizinna (Nizina Panońska). Chorwacja ma także dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo to posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy
Na terenie kraju znajduje się 1244 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Największe z nich to:

  • Krk – 405 km²
  • Cres – 405 km²
  • Brač – 394 km²
  • Hvar – 299 km²
  • Pag – 284 km²
  • Korčula – 276 km²
Powierzchnia – 56 610 km².  Skrajne punkty: północny 46°33'N, południowy 42°23'N, zachodni 13°30'E, wschodni 19°27'E. Chorwacja składa się z dwóch pasów ułożonych na kształt litery "V". Pas ciągnący się wzdłuż wybrzeża jest długi na 380 km i szeroki na około 100 km, który zwęża się ku południowi. Drugi, północny pas, ciągnący się w głąb Półwyspu Bałkańskiego, jest długi na 430 km i w najszerszym miejscu ma 170 km.
Chorwacja graniczy z następującymi państwami:
  • Słowenia – 670 km
  • Węgry – 329 km
  • Serbia – 241 km
  • Bośnia i Hercegowina – 932 km
  • Czarnogóra – 25 km
Linia brzegowa – 5790 km

Komentarze